1.  A FÖLDTANI MONITORING EREDMÉNYEI A GOOGLE EARTH FELÜLETEN

 

A MÁFI 1994 óta rendszeres földtani monitoringot végez a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (illetve jogelődei) megbízásából a Duna Rajka-Nagybajcs közötti szakaszán.  A kutatások célja a felszíni víz-felszínalatti víz kapcsolatának dokumentálása, viszonyuk meghatározása a földtani képződményekkel.  A kutatásokat az indokolja, hogy a Duna magyarországi felső szakaszán végzett beavatkozások megváltoztatták és megváltoztatják a felszíni vizek áramlási sebességét, vízminőségét, a medrek állapotát.  A rendszeres (évszakonkénti) mintavétel eredményei adatokat szolgáltatnak a változások idő- és térbeli folyamatairól.

Az immár több mint 16 éve folyó munka eredményei alapján nyomonkövethető, hogy a Duna és a vízpótló rendszer mely szakaszai töltik még be szerepüket a talajvíz táplálásában és melyek nem.  A vizsgálati eredmények, az értékelő tanulmányok és térképi anyagok a www.mafi.hu is honlapon tanulmányozhatók.

Sajnálatos módon, 2010-ben a pénzügyi keret olymértékben csökkent, hogy a szigetközi földtani monitoringot meg kellett szakítani. Ez adatvesztést okoz még akkor is, ha a későbbiekben a munka folytatódhat.

A GE térképén a Magyar Állami Földtani Intézet mérőállomásai, 19 szondázási pont (térképi jelük: M) és 9 aktuálgeológiai mintaterület (térképi jelük: A) található. Az ikonok narancssárga négyzetek. A buborékból link vezet a felszín alatti vízminőség rutin-komponens adatbázisába. Az áttekinthetőség érdekében a mérési eredmények táblázatában piros háttér mutatja a határérték-túllépést.

Az adatbázisba a link alatti KMZ fájl futtatásával lehet belépni.